راهنمای کاربرد پمپ‌های دوغاب – نحوه استفاده کارآمد از پمپ‌های دوغاب

راهنمای کاربرد پمپ‌های دوغاب

پمپ های دوغاب به دلیل ساختار قوی و توانایی کار در شرایط سخت محبوب هستند. صنعت فرآیند عمدتاً با پمپ های گریز از مرکز کار می کند و نسبت بین دوغاب و سایر پمپ های مایع تقریباً 5:95 است. اما اگر به هزینه های عملیاتی این پمپ ها نگاهی بیندازید، این نسبت تقریباً با 80:20 وارونه می شود که محبوبیت گسترده پمپ های دوغاب را توضیح می دهد.

مقدمه ای بر پمپ های دوغاب

پمپ دوغاب یک نوع پمپ منحصر به فرد است که برای حمل دوغاب مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف پمپ‌های آب، پمپ‌های دوغاب سنگین ساخته می‌شوند و بیشتر دچار سایش و پارگی می‌شوند. از نظر فنی، پمپ های دوغاب یک نسخه سنگین و قوی از پمپ های سانتریفیوژ هستند که توانایی انجام کارهای ساینده و سخت را دارند. در مقایسه با پمپ های دیگر، پمپ های دوغاب طراحی و ساخت بسیار ساده تری دارند. پمپ های دوغاب با وجود طراحی اولیه، استقامت و استحکام بالایی را در شرایط سخت ارائه می دهند. این نوع پمپ ها در صنایع مختلف نقش بسیار مهمی دارند. آنها برای همه فرآیندهای مرطوب اساسی هستند.

اسلاری چیست؟

در اصل امکان انتقال هر جامد با آب وجود دارد. با این حال، اندازه و شکل ذرات ممکن است به عنوان عوامل محدود کننده بر اساس اینکه آیا می توانند از لوله های پمپ عبور کنند بدون ایجاد انسداد عمل کنند. در دسته بندی گسترده دوغاب، 4 طبقه بندی اصلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا نوع مناسب پمپ دوغاب را شناسایی کنید که خواسته های شما را برآورده می کند و نیازهای تجاری شما را برآورده می کند.

نوع 1:

ساینده ملایم

فروش پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

نوع 2:

کمی ساینده

نوع 3:

به طور قابل توجهی ساینده تر

نوع 4:

بسیار ساینده

اگر می خواهید دوغاب های نوع 4 بسیار ساینده را جابجا کنید، انتخاب ایده آل پمپ های ماسه روغن است. توانایی کنترل حجم بالای دوغاب و قابلیت تحمل افزایش یافته آن چیزی است که به پمپ های دوغاب برتری می بخشد. آنها به طور خاص برای انتقال مواد جامد با ذرات بزرگ و تضمین عملکرد سایش بهتر در شرایط سخت طراحی شده اند.

راهنمای کاربرد پمپ‌های دوغاب

چهار نوع پمپ دوغاب گریز از مرکز

اگرچه پمپ های دوغاب گریز از مرکز به طور گسترده ای برای استفاده در ماسه های نفتی شناخته شده اند، اما بسیاری از آنها کاربردهای اضافی نیز دارند.

حمل و نقل آبی

– پمپ های هیدروترانسپورت برای کاربردهای زیادی استفاده می شوند زیرا دوغاب متحرک هیدروترانسپورت است. راه ایده آل برای استفاده از این پمپ های دوغاب محلول های مبتنی بر آب است. آنها بیشتر در صنایعی که نیاز به لایروبی دارند استفاده می شوند.

انتقال باطله

– پمپ‌های انتقال باطله، نوع کاملی از پمپ‌ها برای حمل باطله یا مواد ساینده ریزتر حاصل از استخراج سنگ‌های سخت، مانند قطعات گل و سنگ معدن، و همچنین مواد شیمیایی مرتبط مورد استفاده در فرآیند استخراج هستند.

خوراک سیکلون

– پمپ‌های تغذیه سیکلون، مانند پمپ‌های باطله، در استخراج سنگ‌های سخت نیز استفاده می‌شوند و با پمپ‌های حمل‌ونقل آبی قابل مقایسه هستند، زیرا در عملیات لایروبی نیز استفاده می‌شوند. این شکل از پمپ ها در تمام مراحل پوسته گیری و جداسازی جامدات بر اساس اندازه ذرات استفاده می شود.

فلوتاسیون فوث

– یک پمپ دوغاب همچنین می تواند برای انتقال کف استفاده شود، اما هوای محبوس شده در کف می تواند بر عملکرد پمپ تأثیر منفی بگذارد. اگرچه پمپ های دوغاب با ساختار محکمی ساخته می شوند، هوای موجود در کف می تواند به پمپ آسیب برساند و عمر آن را کاهش دهد. اما، با اقدامات پیشگیرانه مناسب پمپ های گریز از مرکز، می توانید فرسودگی و پارگی پمپ را کاهش دهید.

پمپ اسیدی
بیشتر بخوانید

اصول کار پمپ دوغاب

پمپ های دوغاب ساختاری ساده و مستحکم دارند. اصول کار یک پمپ دوغاب نسبتاً بسیار ساده تر و راحت تر از پمپ های دیگر است.

دوغاب از طریق پروانه چرخشی وارد پمپ می شود که یک حرکت دایره ای ایجاد می کند. سپس دوغاب توسط نیروی گریز از مرکز به بیرون رانده می شود و بین تیغه های پروانه حرکت می کند. دوغاب تا زمانی که به لبه پروانه برخورد می کند سرعت خود را افزایش می دهد. انرژی پر سرعت آن در بدنه به انرژی فشار تبدیل می شود.

با کمک نیروی گریز از مرکز، پمپ ها فشار ذرات مایع و جامد را افزایش می دهند و انرژی الکتریکی را به انرژی جنبشی برای پمپاژ دوغاب تبدیل می کنند. این سیستم اجازه می دهد تا مایعات دوغاب سبک را به راحتی و بدون دردسر زیاد پمپاژ کرده و آن را بدون تعمیر و نگهداری نگه می دارد

مزایای پمپ دوغاب برای کاربردهای صنعتی

  • نگهداری آسان
  • هزینه سرمایه پایین
  • مکانیزم ساده
  • ماشین آلات مقاوم
  • مواد فولادی ضد زنگ برای کاهش سایش و پارگی

انتخاب پمپ های دوغاب

انتخاب پمپ های مناسب برای دوغاب های خاص می تواند به صاحبان پمپ کمک کند تا از تعمیرات غیر ضروری، تعمیر و نگهداری، خرابی و فرسودگی ماشین آلات غیر ضروری جلوگیری کنند. علاوه بر این، انتخاب و کاربرد مناسب پمپ به ایجاد محیط کار ایمن‌تری برای کارمندان کمک می‌کند، و تضمین می‌کند که یک محل کار ایمن که در آن می‌توانند به راحتی بدون نگرانی در مورد شرایط تهدید کننده زندگی در صورت نصب نامناسب کار کنند. بهترین پمپ دوغاب برای کسب و کار شما، پمپی است که هدف شما را برآورده کند. انتخاب پمپ دوغاب به عوامل زیادی بستگی دارد. هنگام انتخاب پمپ دوغاب برای شرکت خود، باید منحنی های پمپ را تجزیه و تحلیل کنید تا بهترین گزینه را شناسایی کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام انتخاب پمپ دوغاب باید به خاطر بسپارید این است که مطمئن شوید پمپی را انتخاب کنید که بتواند تا حد ممکن آهسته کار کند تا سایش را کاهش دهد و به اندازه کافی سریع باشد که دوغاب را بدون ته نشین شدن یا گرفتگی در لوله ها حرکت دهد. با توجه به اینکه این پمپ ها دارای استقامت بالا و عمر سایش طولانی تری هستند، می توان از آنها در صنایع مختلف برای طیف وسیعی از اهداف استفاده کرد. پرکاربردترین روش برای انتخاب پمپ های دوغاب محاسبه هد دینامیک کل برای کاربرد خاص است: کل دینامیک هد = هد در اثر اصطکاک از دست می دهد + سر استاتیک – هد به دلیل غوطه وری اگر هنوز در مورد اینکه کدام پمپ را برای خود انتخاب کنید سردرگم هستید.

نحوه عملکرد هیدرو سیکلون
بیشتر بخوانید

کاربردهای پمپ دوغاب

پمپ های دوغاب برای طیف وسیعی از اهداف ترجیح داده شده ترین انتخاب هستند. افزایش فشار، پمپاژ آب برای نیازهای خانگی، تامین آب به مناطق مختلف، گردش آب گرم، تنظیم آب دیگ بخار، زهکشی فاضلاب و کمک به سیستم های حفاظت در برابر آتش از رایج ترین کاربردهای پمپ های دوغاب هستند.

منبع:  tftpumps

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 2 =