قیمت هیدروسیکلون

قیمت هیدرو سیکلون

هیدروسیکلون دستگاهی برای ماسه گیری یا جدا سازی ذرات ماسه و یا ذرات ساینده از جریان وردی شبکه های تورزیع و سیستم های آب و فاضلاب و آب چاه و رودخانه ها می باشد. این دستگاه برای مواردی به کار برده می شود که مواد جامد و ذرات معلق نظیر شن و ماسه به فراوانی در آب وجود داشته باشد و لازم باشد که از آب جدا شوند.نحوه ی حرکت دستگاه به وسیله حرکت سانتریفیوژی می باشد و ساختار آن به گونه ای است دارای دو مخزن می باشد که یکی به صورت مخروطی و دیگری به صورت استوانه ای ساخته می شود.

قیمت هیدروسیکلون به دلیل این که دستگاه دارای قسمت های متحرک کمتری می باشد بسیار به صرفه و اقتصادی می باشد . دستگاه های متحرک نسبت به دستگاه های ثابت و کم تحرک دارای هزینه های زیادتری می باشند . از آنجایی که قیمت هیدرو سیکلون نسبت به دستگاه های مشابه کمتر می باشد و کار با آن راحت تر ، بیش از نیم قرن می باشد که از آن در بخش متالوژی و بخش های تصفیه ی آب و کشاورزی و صنایع مختلف استفاده می شود .

کاربرد هیدرو سیکلون :

هیدرو سیکلون از جمله ی مهمترین ابزار ها در جداسازی ناخالصی های موجود در آب و تصفیه آب می باشد و عملیات جداسازی در آن ها توسط نیروی گریز از مرکز که توسط فشار ورودی آب ایجاد می شود و همچنین به وسیله ی اختلاف وزن مخصوص ذرات معلق در آب انجام می شود .

قطر و جرم حجمی ذرات معلق و جرم حجمی مایع مورد تصفیه ، عواملی هستنند که ظرفیت و میزان جدا سازی مواد در هیدروسیکلون را تعیین می کنند . هیدرو سیکلون ها دارای ابعاد و اندازه های مختلفی می باشند که در قیمت هیدروسیکلون تاثیر می گذارند .

انواع پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

دستگاه هیدرو سیکلون  از هیچ بخش متحرکی تشکیل نمی یابند و در نتیجه هزینه ی نصب و نگهداری آن ها بسیار پایین می باشد و پایین بودن قیمت هیدروسیکلون و همچنین پایین بودن هزینه های نصب و نگهداری هیدروسیکلون موجب شده است تا از آن ها به عنوان ابزار بسیار مهم و کاربردی به صورت تکی یا سری در مکان هایی که نیاز به تصفیه آب هست و یا در کشاورزی ها برای جلوگیری از ساییدگی پمپ ها به دلیل ذرات ساینده به کار برده شود .

عوامل تعیین کننده قیمت هیدروسیکلون :

هیدروسیکلون در ابعاد و اندازه های مختلف و برای ظرفیت های مختلف آبدهی  برای تمامی صنایع طراحی می شود . به طور کلی به دلیل متحرک نبودن اجزای آن و همچنین به کار نبردن انرژی الکتریکی و … در آن ها قیمت هیدروسیکلون ها و هزینه های مراقبت و نگهداری از آن ها پایین می باشد ولی با این وجود قیمت هیدروسیکلون به نابه نوع طراحی آن ها و ابعاد  و اندازه هایشان با هم متفاوت می باشد و همچنین نوع متریال مورد استفاده در آن ها و دبی ورودی و خروجی نیز بر قیمت هیدروسیکلون تاثیر می گذارد . جنس هیدرو سیکلون ها می تواند از آهن کربن استیل و یا در موارد حساس تر از جنس کربن استنلس استیل ضد زنگ باشد و هر کدام از این ها دارای قیمت متفاوتی می باشد .

بنابرین قیمت هیدرو سیکلون به طور کلی به  ظرفیت مخازن  و جنس مواد تشکیل دهنده ی آن  و ابعاد دستگاه بستگی دارد و متناسب با آن ها محاسبه می شود . در برخی موارد در هیدرو سیکلون ها از پوشش های کامپوزیتی در داخل دستگاه برای جلوگیری از خوردگی استفاده می شود که در این صورت ساختار اصلی دستگاه همان می باشد و به همان روش از آهن ساخته می شود ، ولی در مرحله آخر توسط اسپری ، عملیات کوتینگ صورت می گیرد که پوشش های ضد خوردگی بر روی دستگاه اعمال می شود و این عملیات بر قیمت هیدرو سیکلون ها تاثیر می گذارند .

اجزای پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

مزیت هیدروسیکلون :

کاربری و مزیت های فزاوانی که هیدروسیکلون دارد در مقابل قیمت هیدروسیکلون بسیار زیاد می باشد . این وسیله ی پر کاربرد به عنوان محافظی برای پمپ ها که دستگاه هایی گران می باشند در کشاورزی و مناطق تصفیه آب به کاربرده می شود و با جدا سازی ذرات شن و ماسه و ذرات ساینده مانع از خوردگی یا سائیدگی و در نهایت خراب شدگی پمپ ها می شود . قیمت مناسب هیدرو سیکلون موجب می شود تا برخی از افراد و در بسیاری از مراکز تصفیه آب بر حسب شرایط به صورت موازی و یا سری از آن ها استفاده کرد تا عملیات خالص سازی و جدا سازی مطلوب صورت پذیرد .

هزینه نگهداری و مراقبت از هیدروسیکلون :

هیدرو سیکلون نیازی به عملیات بکواش ندارند ولی از آن جایی که وظیفه ی آن جدا سازی ذرات شن و ماسه می باشد ، برای بهبود شرایط نگهداری بهتر است تا برای جلوگیری از احتمال خراب شدگی و …  هر چند روز یک بار داخل مخزن را تخلیه و با شیرآلات دستی یا اتوماتیک کل مخزن را شست .  بنابرین علاوه بر قیمت مناسب هیدروسیکلون هزینه ی نگهداری و تعمیرات آن ها هم کم یا ناچیز می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =