مزایای بهینه سازی سیستم پمپ دوغاب

مزایای بهینه سازی سیستم پمپ دوغاب

برای اکثر کاربردهای فرآوری مواد معدنی، پمپ های دوغاب یک جزء کلیدی را نشان می دهند. با این حال، اغلب اوقات، بسیاری از کارخانه‌ها برای نگهداری از این قطعات حیاتی تجهیزات رویکردی «مناسب و فراموش‌کننده» را اتخاذ می‌کنند – حداقل تا زمانی که تعمیر اساسی مورد نیاز باشد. ممکن است جریمه های هزینه های شدیدی در ارتباط با این رویکرد وجود داشته باشد. برخی از مهمترین آنها عبارتند از کاهش بهره وری و هزینه های انرژی و تعمیر و نگهداری بالاتر از حد لازم. یک برنامه بهینه سازی با دقت برنامه ریزی و اجرا می تواند به کاهش این هزینه های غیر ضروری کمک کند.

به طور کلی، بهینه سازی منجر به کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های عملیاتی می شود. و در حالی که اغلب صرفه جویی در هزینه انرژی پیش بینی شده است که برای توجیه پروژه بهبود پمپ دوغاب استفاده می شود، واقعیت این است که مزایا اغلب فراتر از صرفه جویی در انرژی است.

به عنوان مثال، ناهماهنگی شفت تا 50٪ از تمام هزینه های مربوط به خرابی ماشین آلات دوار را بر عهده دارد. تراز کردن دقیق شفت ها می تواند از خرابی پمپ اسلاری جلوگیری کند و زمان توقف برنامه ریزی نشده را کاهش دهد که منجر به از دست دادن تولید می شود.

نقطه ای که در آن بیشترین نسبت انرژی از شفت یک پمپ به سیال پمپاژ شده منتقل می شود، بهترین نقطه بازده (BEP) آن پمپ است. در این مرحله، نیروهای داخلی در پمپ به حداقل می رسد. با دور شدن نقطه کار پمپ از BEP، این بازده انتقال انرژی کاهش می یابد و نیروهای محوری و شعاعی افزایش می یابد.

فروش پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

اگرچه مقداری از اتلاف انرژی اجتناب ناپذیر است (مثلاً اصطکاک در سطوح خیس شده، سطوح آب بندی و داخل یاتاقان ها)، بخشی از انرژی که از شفت به سیال منتقل نمی شود، تلف می شود. از این انرژی هدر رفته، مقداری در اثر گردش مجدد داخلی پمپ و مقداری به صورت گرما یا لرزش یا هر ترکیبی از آنها از بین می رود. اینها نیروهای فرسایشی هستند و بنابراین رابطه بین قابلیت اطمینان و بهره وری انرژی واضح است – با هدر رفتن انرژی بیشتر، شدت نیروهای فرسایشی افزایش می یابد، بنابراین قابلیت اطمینان کاهش می یابد.

صرفه جویی در انرژی با بهینه سازی تراز در پمپ ها

یک برنامه نظارت بر وضعیت SKF با آنالیز میکرولوگ نشان داد که سطوح ارتعاش بالا به وضوح به دلیل ناهماهنگی است. تکنسین های سیستم SKF TKSA 40 برای کمک به بهبود عملکرد موتورهای الکتریکی، ناهماهنگی را تصحیح کردند. اندازه گیری مصرف انرژی قبل و بعد از تراز برای 12 پمپ به طور متوسط 8٪ صرفه جویی در انرژی (حداکثر 20٪ در برخی موارد) یا تقریبا 180 مگاوات ساعت در سال، همراه با کاهش سطح ارتعاش و افزایش قابلیت اطمینان نشان داد.

علاوه بر هزینه های نگهداری بالاتر، هزینه های غیرقابل اطمینان ناشی از خاموش شدن اجباری می تواند بالا باشد. هزینه های خاموشی های برنامه ریزی نشده متفاوت است و در بسیاری از موارد تعیین کمیت آن دشوار است.

خدمات نظارت بر انرژی SKF – سیستم های پمپ برای کمک به اپراتورهای پمپ برای ردیابی راندمان و همچنین بازده عملیاتی واقعی نسبت به BEP طراحی شده است. اندازه‌گیری‌های دوره‌ای فشار، جریان و توان برای هر پمپی که ردیابی می‌شود، داده‌های مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل را فراهم می‌کند که با استفاده از نرم‌افزار SKF @ptitude انجام می‌شود.

پمپ دوغاب در مقابل پمپ آب : چرا به پمپ دوغاب نیاز دارم؟
بیشتر بخوانید

این مبتنی بر مفهوم قابلیت اطمینان اپراتور شرکت است و اطلاعات مورد نیاز را برای ایجاد فرصت‌های بهینه‌سازی موجود در سیستم‌های پمپ خود به اپراتورهای کارخانه ارائه می‌دهد. علاوه بر این، می توان آن را در هر برنامه نظارت بر شرایط گنجاند. SKF توصیه می‌کند که برنامه‌های پایش وضعیت برای گنجاندن این داده‌ها تطبیق داده شوند، زیرا پایش وضعیت به تنهایی تمام اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی سلامت یک پمپ را ارائه نمی‌کند: بهره‌وری انرژی جزء کلیدی اطلاعات مورد نیاز است.

بهینه سازی سیستم پمپ فرصت های واقعی را برای اپراتورهای معدن برای بهبود قابلیت اطمینان و کاهش هزینه ها فراهم می کند. ابزارها و دوره های آموزشی زیادی برای کمک به ارائه دانش مورد نیاز برای اجرای برنامه برای تحقق این فرصت ها وجود دارد.

در مواردی که برای کسب سود به سرمایه گذاری نیاز است، مجموعه کاملی از صرفه جویی در هزینه باید برآورد شود تا بازدهی واقعی برای آن سرمایه فراهم شود.

با توجه به اینکه هزینه‌های انرژی تا حد زیادی بزرگترین جزء هزینه‌های چرخه عمر داشتن یک پمپ است، اپراتورهای نیروگاه باید از بالاترین سطح بهینه‌سازی پمپ اطمینان حاصل کنند. اپراتورهای نیروگاه با گنجاندن ابزارها و خدمات مناسب در برنامه های پایش وضعیت خود، می توانند راه طولانی را در جهت به حداکثر رساندن بهره وری انرژی عملیات پمپ خود بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 8 =