منظور از پمپ اسلاری چیست

واژه ی اسلار به سیالی گفته می شود که در آن ذرات جامد وجود دارد .  اسلار به مخلوط سیال با مواد جامد گفته می شود که ترکیب و نوع و اندازه وشکل ذرات جامد همراه با خصوصیات و طبیعت انتقال سیال مشخصه های دقیق و خواص جریان اسلاری را مشخص می کنند . مشخصات مواد جامد و سیال و مقدار آن ها متغیر می باشد و اندازه ی مواد جامد می تواند از چند میکرون تا چند صد میلیمتر تغییر کند و همچنین نوع سیال و مقدار آن نیز متفاوت می باشد بنابرین مشخصات اسلاری ها به شدت متغییر می باشند .

اسلاری ها شامل دو گروه اشباع شده و اشباع نشده می باشند . گروه اسلاری اشباع نشده به دلیل این که شامل ذرات نرم می باشند موجب ایجاد مخلوط یکنواخت و پایداری می شوند و در نتیجه ویسکوزیته ی سیال را افزایش می دهند و غالبا خواص سایشی کمتری دارند .  اسلاری اشباع شده که غالبا مخلوط غیر یکنواختی ایجاد می کنند از ذرات ریز و خشنی تشکیل می شوند که خواص سایشی زیادی ایجاد می کنند  .

پمپ اسلاری :

پمپ های اسلاری به پمپی گفته می شود که از آن ها در جهت پمپاژ سیال دو فازی مایع جامد استفاده می شود . اسلار در واقع ترکیباتی ازسیال به همراه مقداری موارد جامد را شامل می شوند . جنس بدنه ی پمپ های اسلاری از چدن ضد سایش و یا آلیاژ فلزی ضد سایش می باشد.   البته گاهی ممکن است است بدنه ی آن ها از پلاستیک نیز تشکیل شده باشند . در پمپ های اسلاری به دلیل محافظت و افزایش طول عمر قطعات در برابر سایش به دلیل ارتباطی با مواد ساینده از پوشش های الاستومری و یا لاستیکی به کار می برند از این رو گاها آن را پمپ ضد سایش یا پمپ لاینری نیز می نامند .

6 علت اصلی مشکلات پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

انواع پمپ اسلاری :

پمپ اسلاری شامل دو نوع پمپ سانتریفیوژ و پمپ بریستالتیک می باشد که معمولا کاربرد پمپ سانتریفیوژ بیشتر می باشد که پمپ های سانتریفیوژ اسلاری خود به دو نوع پمپ اسلاری افقی و پمپ اسلاری عمودی تقسیم می شوند .

از پمپ های سانتریفیوژ در جهت جابه جا نمودن سیالاتی که غلظت زیادی دارند استفاده می شود .

کاربرد پمپ های اسلاری :

از پمپ های اسلاری برای کاربرد های گوناگونی همچون دفع بقایای سوخت های فسیلی نیرو گاه ها و یا در کارخانه جات تولید کود و لایروبی کردن و انتقال ذغال سنگ و مواد معدنی در فواصل طولانی به کاربرده برده می شوند واما کاربرد وسیع و گسترده ی آن ها در صنایع معدنی و یا جایی که در آن جا بیشتر از فرایند جدایش خیس استفاده می کنندو این سیستم ها موجب جابه جایی حجم وسیعی از اسلاری ها در فرآیند های خود می شوند می باشد . به زبان ساده تر باید گفت که پمپ های اسلاری در صنایع معدنی گل حفاری شده را حمل می کنند و از این رو گاها پمپ انتقال گل نیز نامیده می شوند . این پمپ ها در صنایع کاشی و سرامیک نیز جهت انتقال دوغاب و سیال حاوی سیلیس نیز به کار برده می شوند . پمپ های اسلاری همچنین در صنایع کشاورزی و صنایع طلا و نقره جات نیز به کار برده می شودند .

قسمت های تشکیل دهنده ی پمپ اسلاری :

پمپ های اسلاری از اجزاها و بخش های مهمی همچون پروانه ها ، پوسته پمپ ، شفت ، محفظه آب بندی و آب بند های مکانیکی و محفظه یاتاقان تشکیل می شوند .

انواع پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

نحوه ی کار کرد پمپ های اسلاری :

در پمپ اسلاری پروانه به وسیله ی موتور الکتریکی به چرخش در می آیند و باعث ایجاد مکش سیال می شوند و پره ها با جابه جایی سیال موجب ایجاد شتاب می شوند و در نتیجه انرژی جنبشی سیال  افزایش می یابد و به انرژی فشار تبدیل می شود و در نتیجه سیال پر فشار از خروجی خارج می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =