پمپ دوغاب در مقابل پمپ آب : چرا به پمپ دوغاب نیاز دارم؟

چرا به پمپ دوغاب نیاز دارم؟

هنگامی که صحبت از حمل و نقل دوغاب می شود، آشنایی با پمپ ها و قطعات آنها برای دوره مناسب است. با این حال، درک آنچه در هر عنصر از حمل و نقل دوغاب وجود دارد نیز مهم است. این درک با چند سوال اساسی شروع می شود: “تفاوت بین پمپ اسلاری و پمپ آب چیست؟” “چه چیزی یک پمپ اسلاری را خاص می کند؟” و “چه نوع تاسیسات پمپ اسلاری وجود دارد؟”

پمپ های دوغاب در مقابل پمپ های آب

آنچه دوغاب را از سایر انواع سیال متمایز می کند، وجود یک جامد – شن، مس یا ماسه – در یک مایع است. اگرچه، در بسیاری از موارد، آن مایع آب است، یک دوغاب ممکن است حاوی حلال هایی مانند اسیدها، الکل ها یا نفت باشد. این اجزای غیر آب، چه جامد و چه حلال، پمپ دوغاب را ضروری می کنند.

انواع پمپ اسلاری

برخلاف اجزای باریک و اغلب ارزان قیمت پمپ های آب، قطعات پمپ اسلاری قابل تعویض بزرگ از مواد مستحکم و اغلب تخصصی ساخته شده اند. این قطعات به پمپ ها اجازه می دهند تقریباً هر نوع جامد را در داخل دوغاب به طور موثر و ایمن جابجا کنند. از طرف دیگر پمپ های آب فاقد ظرفیت هیدرولیکی برای حرکت ذرات جامد هستند و قادر به مقاومت در برابر سایش ذرات و خوردگی شیمیایی که دوغاب می تواند ایجاد کند، نیست.

چه چیزی پمپ های دوغاب را خاص می کند؟

پمپ های دوغاب به دلیل ویژگی هایی مانند: قطر پروانه بزرگ، شفت ها، یاتاقان ها و گذرگاه های داخلی و همچنین ساخت و ساز سنگین می توانند در برابر سایش زیاد مقاومت کنند. در سطح صنعتی، ویژگی‌های پمپ اسلاری هزینه‌های اولیه و عملیاتی بالاتری را در مقایسه با پمپ‌های آب ایجاد می‌کند. با این حال، تنها پمپ‌های دوغاب می‌توانند مواد جامد را به طور موثر انتقال دهند و مزایای بلندمدت آن بیشتر از هزینه‌های اولیه است.

راهنمای کامل پمپ های اسلاری (دوغاب)
بیشتر بخوانید

کلید موفقیت پمپ اسلاری تولید نیروی گریز از مرکز است که مواد را از مرکز پمپ به بیرون هل می دهد. این در تضاد با نیروی مرکزگرا است که مواد را به سمت مرکز هل می دهد. پمپ های دوغاب باید بر اساس اصول گریز از مرکز کار کنند زیرا نیروهایی که به دوغاب سرعت می دهند، فرآیند انتقال را تسریع می کنند. از سوی دیگر، یک پمپ گریز از مرکز غیرعملی است زیرا مواد جامد درون دوغاب به جای جریان آزادانه تجمع می یابند.

چه چیزی پمپ های دوغاب را خاص می کند؟

تاسیسات پمپ اسلاری

با دانستن این اصول، برای هر کسی که به دنبال نصب پمپ اسلاری است، برای درک محیط های خاص مورد نیاز برای هر نوع پمپ نیز مهم است. سه نوع نصب دوغاب وجود دارد:

  1. مرطوب – در این نصب، پمپ اسلاری و درایو کاملاً زیر آب هستند. این برای کاربردهای پمپ اسلاری خاصی مانند عملیات زیر آب ضروری است.
  2. خشک – در این نصب، محرک پمپ و یاتاقان ها خارج از دوغاب نگه داشته می شوند. انتهای مرطوب – که شامل پوسته، پروانه، توپی یا لاینر مکش، و آستین شفت یا جعبه پرکننده است – آزاد است و از هرگونه مایع اطراف پاک است. تکنسین های پمپ اسلاری اکثر پمپ های افقی را به این روش نصب می کنند.
  3. نیمه خشک – این آرایش ویژه برای کاربردهای لایروبی با پمپ های افقی استفاده می شود. اپراتورها انتهای مرطوب و یاتاقان ها را غرق می کنند اما درایو را خشک نگه می دارند. یاتاقان ها در این مورد نیاز به ترتیبات آب بندی خاصی دارند.
مزایای بهینه سازی سیستم پمپ دوغاب
بیشتر بخوانید

اگرچه این راهنما نمای کلی پمپ های اسلاری و نصب آنها را ارائه می دهد، اما چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. برای کسانی که می‌خواهند پمپ‌های اسلاری و کاربردهای آن‌ها را بهتر درک کنند یا برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام پمپ و نوع نصب برای کاربردشان بهتر است به کمک نیاز دارند، با کارشناسان آراد پیشه با شماره تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =