پمپ دوغاب

پمپ دوغاب

دوغاب به مخلوط ذرات جامد معلق در یک مایع گفته می شود که مایع نیز معمولا آب می باشد . از جمله ی موارد تاثیر گذار در پمپاژ دوغاب اندازه و طبیعت جامدات می باشد که باید توسط آب انتقال شود و در نتیجه سرعت پمپ ها نیز  باید از حد معینی بیشتر نشود تا موجب ایجاد سایش در آن ها  نشود  زیرا  که سایش در اثر سرعت به وجود می آید . البته با وجود این که در پمپ دوغاب تاکید بر روی اندازه و درصد جامدات می باشد اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در برخی از کار بردهای دوغاب مقاوم بودن در برابر خوردگی از جمله فاکتور های مهم می باشد و در نتیجه در انتخاب نوع پمپ توجه به مقاوم بودن در برابر خوردگی باید در نظر گرفته شود .

در صنایع معدنی جابه جا کردن سیالاتی که خورنده یا ساینده می باشد بسیار مشکل می باشد . انتقال دوغاب مواد معدنی خورنده و ساینده توسط پمپ نیازمند پمپ هایی می باشد که در مقابل خوردگی و ساییدگی  ناشی از انتقال سیالات حاوی مواد جامد مقاومت داشته باشد . در نتیجه در پمپ های دوغاب از متریال های خاصی استفاده می شود تا در مقابل خوردگی فیزیکی و شیمیایی مقاومت بالایی داشته باشد .

پمپ های دوغاب پمپ گریز از مرکز می باشند که  ضد سایش ضد خوردگی مواد می باشد و کار برد بسیاری در صنعت مختلف به خصوص صنعت معدن دارند .

کاربرد پمپ دوغاب :

پمپ دوغاب در صنایع و محیط هایی همچون معدن ، نیروگاه ها ، متالورژی  ، مواد شیمیایی و مواد  نفتی و … به کار برده می شوند . این پمپ ها اشاره به استفاده از نیروی گریز از مرکز  جامد ، مایع مخلوط انرژی دستگاه تبدیل انرژی الکتریکی به متوسط انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل می باشد .

اجزای پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

پمپ دوغاب برای انتقال دوغاب ، گلدان و سطل زباله حاوی جامدات در ویفر به کار برده می شود . این پمپ ها جهت انتقال دوغاب مواد معدنی که حاوی ذرات جامد با دانه بندی متفاوت می باشند  و با هدف دستیابی به نیاز های کار خانه جات مختلف طراحی و ساخته می شوند .  در پمپ های دوغاب به دلیل برنامه کاربردی خاص ؛ چرخش در پمپ موجب کنترل ذرات شده و از وارد شدن ذرات جامد و ایجاد آسیب و خوردگی به قطعات پمپ جلوگیری می کند . همچنین پمپ دوغاب می تواند در جهت تخلیه و جداسازی مواد جامد از محیط مایع استفاده شود تا مواد جامد را به حالت تعلیق در آورد .

مزایای پمپ دوغاب:

از جمله مشکلاتی که پمپ ها امکان دارد با آن رو به رو شوند سایش و خوردگی قطعات آن می باشد . از آنجایی پمپ ها انتقال سیالات همراه با مواد جامد را بر عهده دارند این مواد به مرور در آن ها سایش و خوردگی ایجاد می کند . سایش زمانی اتفاق می افتد که دو عضو مکانیکی در حال حرکت باشند و در این صورت نقاط بر جسته روی دو سطح با هم اصطحکاک ایجاد می کنند و با افزایش تماس نقطه جوش هایی بر روی آن ها به وجود می آید و اگر دو جسم نا همگون با هم در تماس باشند جسمی که سخت تر باشد بر جسم ضعیفتر خراش هایی ایجاد می کند این خراش ها به مرور زمان و با استفاده بیشتر و بیشتر موجب سایش خراشنده در دستگاه می شود و زمانی که یک جسم با یک سیال از فاز متفاوت باشد موجب خوردگی در محل مورد نظر می شود به عبارت دیگر خوردگی در محیط های دو فازی رخ می دهد و می تواند خوردگی مکانیکی باشد و یا خوردگی شیمیایی . یکی از بزرگترین مزایای استفاده از پمپ دوغاب مقاومت به سایش و خوردگی  قوی آن است که در واقع مواد اصلی آن  توسط عنصر نازک پلی اتیلن فوق العاده با وزن مولکولی بالا ساخته شده  است . از جمله مزایای دیگر مقاوم در برابر ضربه بودن آن هاست و همین امر باعث کاربرد این نوع پمپ در شرایط مختلف می باشد .

منظور از پمپ اسلاری چیست
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهار =