پمپ فیلتر پرس

پمپ فیلتر پرس

فیلتر پرس دستگاهی می باشد که در صنعت از آن برای فرایند جدا سازی به خصوص جداسازی ذرات جامد از مایع که دارای آب اضافی می باشد ، استفاده می شود . تاریخچه تولید این دستگاه برای اولین بار به سال 1853 بر می گردد که در انگلستان برای تولید روغن دانه ها اختراع شد ، اما با توجه به این که این دستگاه معایبی داشت و برای استفاده از آن نیاز به نیروی کار زیادی بود و از طرفی توانایی کارکرد مداوم نداشت با استقبال خوبی همراه نشد . اما در اواسط قرن بیست تولید فیلتر پرس ، همواره با پیشرفت همراه بود و در آن زمان ژاپنی ها توانسته بودند اولین فیلتر پرس اتوماتیک را تولید نمایند . به مرور زمان فیلتر پرس ها پیشرفته تر شدند و امروزه نیز کاربرد فراوانی در صنعت دارند .

در تعریف دیگر می توان گفت ، فیلتر پرس دستگاهی برای جداسازی یا تصفیه محلولی سوسپانسیون تشکیل شده از دو فاز جامد و مایع می باشد .

انواع پمپ فیلتر پرس با توجه به نوع کار کرد

پمپ فیلتر پرس با توجه به حجم و نوع کار و همچنین با توجه به نیاز مشتری در سه مدل دستی ، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ساخته می شوند .

کاربرد پمپ فیلتر پرس

فیلتر پرس همانطور که در بالا اشاره شد نقش مهمی در صنایع مختلف دارد و از آن در صنایع نساجی ، صنایع پتروشیمی ، صنایع کاشی و سرامیک ، تصفیه فاضلاب ، صنایع سنگ بری و آب گیری و خشک نمودن لجن تولیدی تصفیه خانه های فاضلاب های بهداشتی و صنعتی و ….  بهره برده می شود .

اجزای تشکیل دهنده فیلتر پرس

این دستگاه شامل چهار جز اصلی می باشند که عبارتند از :

شاسی یا بدنه فلزی :

این بخش از دستگاه از جنس فلز ضد زنگ می باشد و ابعاد آن بستگی به تعداد صفحات و همچنین ظرفیت مورد نیاز کارفرما دارد . مهمترین وظیفه ی شاسی این است که صفحات فیلتر پرس را در طی فرآیند تصفیه در برابر فشار هایی که از طرف سیستم هیدرولیک وارد می شود در کنارهم فرار داده و محکم نگه می دارد .

صفحات فیلتر :

جنس صفحات فیلتر از پلی پروپیلن ، استیل ، چدن ، پلی آمید می باشد که در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شوند .

راهنمای کاربرد پمپ‌های دوغاب – نحوه استفاده کارآمد از پمپ‌های دوغاب
بیشتر بخوانید

قسمت فیتینگ :

این قسمت شامل لوله کشی و شیر ها می باشد که مقدار مواد ورودی را کنترل می نماید و چهار سوراخ تخلیه متصل را تبدیل به یک لوله تخلیه می نماید .

پارچه فیلتر پرس :

برای پوشش صفحات فیلتر پرس ، پارچه فیلتر پرس به کار برده می شود که جنس آن ها از کتان ، پلی استر ، پنبه می باشد . انتخاب صحیح نوع پارچه نقش مهمی در عمل تصفیه ایفا می کند .

اجزای تشکیل دهنده قسمت جک هیدرولیک پمپ فیلتر پرس

قسمت جک هیدرولیک پمپ فیلتر پرس شامل تجهیزاتی از قبیل الکتروموتور ، پمپ هیدرولیک و … می باشد .

جهت کاربرد راحت تر و ساده تر و دقیق تر تجهیزات دیگری در پمپ فیلتر پرس به کار برده می شود که شامل کنترل پنل و تابلو برق جهت خاموش و روشن کردن و کنترل دستگاه و همچنین جک و سیستم هیدرولیک برای باز و بسته کردن صفحات می باشد .

برخی از انواع پمپ فیلتر پرس که ظرفیت بالایی دارند دارای شتاب دهنده ی صفحه اتوماتیکی می باشند که سرعت عمل سریعی دارند و در نتیجه موجب تسریع در سرعت چرخه می شود .

برخی دیگر از پمپ فیلتر پرس ها نیز کاملا اتوماتیک می باشند و قادرند تا در یک محیط خشن از قبیل معادن یا کارخانه های تولید مواد شیمیایی ، به مدت 24 ساعت به طور مداوم به کار برده شوند .

انواع پمپ  فیلتر پرس

استفاده از فیلتر پرس ها در عصر حاضر  موجب صرف جویی در هزینه ها می باشد و کاربرد آن ها نیازی به دخالت نیروی انسانی ندارد و از همین رو انقلاب فوق العاده ای در صنعت ایجاد نموده است .

در رابطه با عملکرد این دستگاه باید گفت که تمامی انواع پمپ فیلتر پرس ، مجهز به یک صفحه ثابت می باشند که این صفحه به وسیله ی یک صفحه متحرک که به جک هیدرولیک متصل می باشد تحت فشار قرار می گیرند و با اعمال فشار هیدرولیکی ، ذرات جامد موجود در سیال در پشت صفحه ثابت باقی می ماند و ذرات مایع یا آب از درون سوراخ های پارچه فیلتر پرس عبور می کنند و در نتیجه بدین وسیله جدا سازی انجام می شود .

انواع پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

دستگاه فیلتر پرس با توجه به نوع صفحات و نحوه فشرده سازی مواد جامد و تغلیظ به دو دسته کلی پمپ فیلتر پرس چمبر و پمپ فیلتر پرس ممبران تقسیم می شوند .

 پمپ فیلتر پرس ممبران

صفحات ممبران تشکیل شده از سه لایه می باشند که دارای قابلیت ارتجاعی و افزایش حجم می باشند . به این معنی که در این نوع فیلتر پرس دو لایه  کناری می توانند با فشار باد تا 10 برابر افزایش حجم داشته باشند که این افزایش حجم می تواند موجب کاهش رطوبت کیک یا تخلیه راحت آن شود . لایه وسط در این دستگاه نیز نقش تحمل نیروی فشار وارد شده را بر عهده دارد کیک جامد تشکیل شده در این صفحات تا میزان 90 درصد آب گیری می شود .

این نوع از فیلتر پرس را فیلتر حجم متغیر نیز می نامند .این پمپ ها نسبت به پمپ فیلتر پرس چمبر از قدرت خشک کنندگی و توان بالاتری برخوردار می باشد . توان آن ها تا حدود 90 درصد می باشد و از آن ها در معادن و صنایع آب و فاضلاب و همچنین جهت آبگیری و تصفیه آب در مقیاس های بالا استفاده می شود .

پمپ فیلتر پرس چمبر

جنس صفحات این نوع از فیلتر پرس ها از پلی پروپیلن ، چدن و آلومنیوم و … می باشد . این دستگاه با نام فیلتر حجم ثابت نیز شناخته می شود . درصد آبگیری از سیال در آن ها حدود 60 می باشد و از آن ها در صنایع غذایی ، دارویی ، کارخانه قند و … استفاده می شود .

نحوه کار فیلتر پرس

در استفاده از پمپ فیلتر پرس مواد از طریق پمپ تغذیه وارد صفحات می شود و تازمانی که صفحات فیلتر پر شود این مرحله ادامه می یابد . بعد از پر شدن صفحات فیلتر ، پمپ مخلوط را فشرده کرده و به تمامی قسمت های صفحات وارد می کند . با پایان یافتن فشار پمپ ، سیستم بسته می شود و مرحله فشردن صفحات شروع می شود . به همین ترتیب مواد از طریق یکی از لوله ها برگردانده می شود و فشار هیدرولیک برداشته می شود و صفحات به منظور تخلیه و تمیز شدن باز می شوند . این پروسه مجددا تکرار می شود و در نهایت عمل آبگیری و تصفیه از کیک تا حدود 95 درصد انجام می شود .

منظور از پمپ اسلاری چیست
بیشتر بخوانید

به طور کلی نحوه عملکرد مرحله به مرحله این دستگاه عبارت است از :

 • مرحله ی اول روشن کردن دستگاه و تنظیم نمودن آن با توجه به نوع کار می باشد .
 • جک برای شروع ورود دوغاب به دستگاه صفحات فیلتر پرس را فشره سازی می نماید .
 • ذرات معلق یا لجن با فشار توسط پمپ تغذیه به دستگاه فیلتر پرس وارد می شود .
 • مایعات عاری از ذرات معلق به بیرون دستگاه هدایت می شوند .
 • با عمل آبگیری از مواد کیک بین صفحات دستگاه تشکیل می شود .
 • جک هیدرولیک صفحات فیلتر پرس را باز می نماید .
 • کیک جامد از دستگاه فیلتر پرس خارج می شود .
 • به منظور آماده سازی دستگاه برای سیکل بعدی صفحات فیلتر پرس شست شو و تمیز می شوند .
 • صفحات فیلتر پرس مجددا بسته می شود و سیکل بعدی شروع می شود .

مزایای سیستم فیلتر پرس

 • استفاده از این دستگاه به دلیل تولید کیک با درصد رطوبت کم مانع از هدر رفت مواد می شود .
 • به دلیل بازگشت آب به چرخه تولید از هدر رفت آن جلوگیری می شود .
 • با توجه به مصرف پایین انرژی راندمان بالایی دارد .
 • از مواد شیمیایی مضر به منظور تصفیه استفاده نمی شود و در نتیجه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند .
 • هزینه راه اندازی آن ها پایین می باشد .

قیمت پمپ فیلتر پرس

قیمت پمپ فیلتر پرس ، تحت تاثیر عوامل زیادی از قبیل ابعاد و ظرفیت مواد ورودی به دستگاه ، نوع جک دستگاه ( دستی یا اتومات بودن ) ، جنس پارچه ، سیستم باز و بسته شدن صفحات و … می باشد و قیمت با توجه به موارد مذکور تعیین می شود .

اما به طور کلی پمپ فیلتر پرس ممبرانی به دلیل اینکه قدرت تصفیه آن  90 درصد می باشد ف قیمت بالاتری نسبت به پمپ فیلتر پرس چمبری دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − ده =