6 علت اصلی مشکلات پمپ اسلاری

6 علت اصلی مشکلات پمپ اسلاری

اگر اپراتور پمپ اسلاری هستید، مشکلاتی مانند نشتی، گرمای بیش از حد و ناکارآمدی سیستم ممکن است شما را در شب بیدار نگه دارد. چنین مسائلی در سیستم پمپاژ اغلب پیچیده تر و گران تر از آن چیزی است که شما ممکن است تصور کنید. در واقع، بیش از 80 درصد از تمام مشکلات پمپاژ به جای خود پمپ به سیستم مربوط می شود.

چرا پمپ کار نمی کند؟

وقتی صحبت از پمپاژ دوغاب می شود، بیشتر مشکلات مربوط به سمت مکش سیستم است. با این حال، طیف وسیعی از مسائل مکانیکی و عملیاتی ممکن است پمپاژ را به خطر بیندازد. در اینجا چند دلیل رایج وجود دارد که چرا پمپ اسلاری شما ممکن است به درستی کار نکند:

 1. پمپ نادرست – اگر پمپ شما دچار نشتی فلنج، موتور بیش از حد، لرزش غیرعادی یا دبی کم شد، ممکن است به دلیل وجود پمپ اشتباه برای سیستم باشد.
 2. شرایط عملیاتی نامناسب – مراقب نرخ جریان ناکافی، دمای بالا یاتاقان یا لرزش غیرعادی باشید. اینها می توانند نشان دهند که پمپ به خوبی با شرایط عملیاتی مطابقت ندارد.
 3. نصب نادرست – پمپی که به درستی نصب نشده است ممکن است به مشکلات مختلفی از جمله دمای کار بالا، موتور بیش از حد، نشتی فلنج و لرزش کمک کند.
 4. عدم تعمیر و نگهداری – اگر پمپ دارای بلبرینگ های آلوده باشد، دچار نشتی شود یا در دمای بالا کار کند، عدم نگهداری منظم و مناسب می تواند مقصر باشد.
 5. فرسودگی – قطعات یا مواد فرسوده یکی از رایج‌ترین عوامل در خرابی پمپ هستند. اگر مشکوک هستید که سایش مقصر باشد، سرعت جریان پایین، نشتی، دمای عملیاتی بالا، نشتی پوشش و لرزش غیرعادی را بررسی کنید.
 6. عملکرد یا مشاهده نادرست – مگر اینکه کارکنان تعمیر و نگهداری سرعت و قوام موادی را که پمپاژ می کنند را به دقت رعایت کنند، پمپ می تواند مشکلاتی با فشار تخلیه اضافی، گرمای بیش از حد و لرزش داشته باشد.
راهنمای کاربرد پمپ‌های دوغاب – نحوه استفاده کارآمد از پمپ‌های دوغاب
بیشتر بخوانید

چگونه مشکلات پمپ را برطرف کنم؟

چگونه مشکلات پمپ را برطرف کنم؟

اگر مالکان این مشکلات پمپ را حل نشده رها کنند، ممکن است عواقب شدیدی ایجاد شود. خوشبختانه، وقتی نوبت به رفع این مشکلات رایج می رسد، شما تنها نیستید. در اینجا چند نکته از کارشناسان  آراد پیشه شاره آورده شده است:

 • روغن را چک کنید. با بررسی سطح روغن و ویسکوزیته صحیح، علائم رایج مانند دمای بیش از حد یاتاقان و کشش ویسکوز را شناسایی و کاهش دهید. ویسکوزیته بالای روغن ممکن است گرما ایجاد کند، به خصوص در سرعت های بالا، که ممکن است ناامن باشد.
 • علائم سایش را بررسی کنید. اگرچه فرسودگی بیش از حد قطعه یکی از بزرگترین عوامل ایجاد مشکلات پمپ است، اما تشخیص آن نیز یکی از ساده ترین موارد است. نشتی و ارتعاش در تمام سطوح آب بندی، اتصالات لوله کشی، و سوراخ های پیچ و مهره را بررسی کنید. برای جلوگیری از خرابی پمپ قبل از وقوع، قطعات فرسوده را به موقع تعویض کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پمپ در بهترین نقطه کارایی خود کار می کند. پمپ ها به ندرت در بهترین نقطه بازده خود (BEP) کار می کنند، که یک نقطه در منحنی عملکرد است که نقطه کار بهینه برای پمپ در یک وظیفه معین است. اگر هنگام انتخاب پمپ، وظیفه صحیح را مشخص کنید، مطمئن خواهید شد که نزدیک به BEP خود عمل می کند.
 • نصب صحیح قطعه را بررسی کنید. این امر به‌ویژه هنگام حفظ فاصله مناسب بینی پروانه، تنظیم غده جعبه پر کردن، و اطمینان از اینکه همه بست‌ها به درستی بر اساس مقادیر گشتاور مشخص سفت شده‌اند، مهم است. اطمینان حاصل کنید که هر قسمت از مجموعه پمپ برای کاربرد بهینه شده است.
 • از نگهداری به موقع و مناسب اطمینان حاصل کنید. گزارش های تعمیر و نگهداری را بررسی کنید و بررسی کنید که تعمیر و نگهداری انجام شده در پمپ اسلاری به درستی انجام شده است. آزمایش هایی را انجام دهید تا مطمئن شوید که در صورت امکان، مشکل مورد نظر دوباره تکرار نمی شود.
ملاحظات مهم هنگام انتخاب نوع پمپ اسلاری برای پمپاژ سری
بیشتر بخوانید

اگرچه مشکلات مختلفی ممکن است عملکرد صحیح پمپ‌های دوغاب شما را به خطر بیندازند، شما طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای رفع مشکلات در صورت وقوع یا – حتی بهتر از آن – جلوگیری از بروز آنها در وهله اول دارید. در صورت شک، با آراد پیشه  با شماره 09149277269
تماس بگیرید. تکنسین‌های مرکز خدمات ما از فناوری‌های تحلیلی استفاده می‌کنند که به ما امکان می‌دهد مشکلات را قبل از وقوع پیش‌بینی کنیم تا زمان کمتری از کار داشته باشید.

منبع : giw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 13 =