هیدرو سیکلون

هیدرو سیکلون

گاها مواد و ذرات موجود در آب موجب ساییدگی پمپ ها و سیستم های لوله کشی ، آلودگی آب و گرفتگی لوله ، افزایش افت فشار فیلتر های شنی و گرفتگی آن ها و همچنین مسدود شدن آب پخش کن های سیستم های آبیاری قطره ای می شوند و از همین رو لازم است که این ذرات جامد از مایعات جداسازی شوند . هیدرو سیکلون دستگاهی مفید و پر کاربرد برای جداسازی سیالات از مواد جامد می باشد . این دستگاه ها از جمله ی تجهیزاتی می باشند که عضو محرکی ندارند و از همین رو سال های سال است که در جهت تصفیه آب و در بخش های متالوژی و .. به کار برده می شوند.

ویژگی های  هیدرو سیکلون

از آن جایی که تجهیزاتی که قسمت های متحرک کمتری دارند برای استفاده طولانی مدت قابل اعتماد تر و به صرفه تر می باشند ، هیدرو سیکلون نیز با توجه به همین خصوصیت جایگاه خود را در سیستم های تصفیه و آبرسانی  مستحکم نموده اند .

هیدرو سیکلون نیاز به تجهیزات پیچیده و خاصی ندارد و در ساخت آن ها هیچ گونه ابزار الکتریکی به کار برده نمی شود و بنابرین می توان بدون هزینه ی نگهداری زیاد در مدار قرار داد و مدت طولانی از آن استفاده نمود.

این دستگاه تا حد بسیار زیادی ذرات را حذف می نمایند و مشکل آلودگی آب را حل می نمایند به طوری که می توان گفت راندمان آن ها بالای 95 درصد می باشد و تقریبا تمامی ذرات سنگین تر از آب توسط نیروی گریز از مرکز به دیواره ها هدایت و از آب ورودی جداسازی می شوند .

  • راندمان بالا تا حدود 95 درصد در حذف ذرات
  • نصب راحت و آسان
  • توان حذف ذرات تا 75 میکرون در صورت مساعد بودن شرایط و فشار
  • فاقد قطعات الکترومکانیکال
  • اشغال فضای کم و نیاز نداشتن به پی و فوندانسیون محکم
  • کاربرد راحت و آسان
  • هزینه ی نصب و نگهداری پایین
  • مقاوت در برابر خوردگی
  • قیمت مناسب
پمپ فیلتر پرس
بیشتر بخوانید

کاربرد هیدرو سیلکون

هیدرو سیکلون معمولا برای جداسازی مواد سنگین تر از یک مخلوط مایع توسط یک پمپ گریز از مرکز یا یک منبع پیوسته مایع تحت فشار استفاده می شود .

دستگاه هیدرو سیکلون در سیستم های آب و فاضلاب جهت جداسازی و حذف کردن ذرات ماسه و ورود آن به شبکه های توزیع به کاربرده می شود .

هیدرو سیکلون همچنین برای جداسازی ماسه و ذرات ساینده از آب چاه و رودخانه ها و آب های سطحی بدون نیاز به انرژی الکتریکی به کار برده می شود . همچنین این دستگاه در حذف و جداسازی ذرات جامد از جریان آب برگشتی کارخانه ها و واحد های صنعتی استفاده می شود .

کاربرد هیدرو سیلکون در کشاورزی

هیدرو سیکلون در کشاورزی از تجهیزات پرکاربرد و با اهمیت می باشد زیرا این دستگاه مهمترین ابزار برای محافظت از پمپ های کشاورزان به شمار می رود.

از آنجایی که آبی که از چاه ها استخراج می شوند حاوی مقدار زیادی دانه ها و مواد ریز سنگی می باشند و این مواد موجب انسداد لوله های انتقال آب و نازل های آب پاش در مزارع می شوند ، بنابرین هیدرو سیکلون توسط کشاورزان در سر چاه نصب می شوند و ذرات را از آب جدا می نمایند . برخی از کشاورزان از دو عدد هیدرو سیکلون به صورت موازی استفاده می نمایند تا در صورت بروز مشکل سیستم آب رسانی مختل نشود.

ساختار هیدرو سیکلون

ساختار هیدرو سیکلون از ورق های فولادی می باشد که این ورق ها برای این که مقاومت زیادی در برابر خوردگی ناشی از برخورد ذرات داشته باشند از داخل با رنگ اپوکسی و از خارج نیز با رنگ روغنی به طور کامل پوشیده می شوند .

مزایای بهینه سازی سیستم پمپ دوغاب
بیشتر بخوانید

این دستگاه شامل فلنچ ها و دریچه های بازدید می باشند . ضخامت هیدرو سیکلون بر حسب ضریب خوردگی تعیین می شود و ظرفیت آن ها نیز مابین 22 تا 165 متر مکعب در ساعت می باشند .

 نحوه ی کارکرد هیدرو سیکلون

دامنه طراحی و کاربرد هیدرو سیکلون  وسیع می باشد و می توان آن ها را بر حسب شرایط  به صورت موازی و سری قرار داد تا جداسازی ذرات به صورت مطلوب صورت بگیرد.

هیدرو سیکلون از بدنه ای مخروطی شکل ساخته شده است که در قسمت فوقانی به شکل استوانه ای در میاید .  قسمت استوانه ای شکل در بالای  هیدرو سیکلون دارای یک مجرای جانبی می باشد که آب با فشاری که توسط یک پمپ تامیین می شود از این مجرا وارد قسمت استوانه ای می شود و حول استوانه مرکزی می چرخد.

ذرات سنگین موجود در آب به دلیل نیروی گریز از مرکز به سمت دیواره سیکلون حرکت می کنند و به دلیل اختلاف دانسیته ذرات و آب ، ذرات جدا شده به سمت پایین هیدروسیکلون حرکت می کنند و آب نیز به دلیل داشتن فشار از بخش فوقانی دستگاه خارج می شود . برای اعمال فشار در آب ورودی می توان از پمپ های سانتریفیوژ برای عملکرد بهتر دستگاه استفاده می شود .

عملیات نگهداری هیدرو سیکلون

هیدروسیکلون دستگاه پیچیده ای نمی باشند و چون قطعات الکتریکی و اضافی در ساخت آن ها به کار برده نمی شود نگهداری از آن ها کاری راحت می باشد و از آن جایی که نیازی به عملیات بکواش ندارند برای نگهداری از آن ها فقط لازم هست که هر چند وقت یک بار بسته به مقدار ذرات موجود در داخل آب مخزن شن گیر که در انتهای دستگاه قرار دارد را باز نمود و آن را تخلیه نمود و سپس کل مخزن را نیز با آب شست . برای انجام این عملیات می توان از شیرآلات دستی یا اتوماتیک استفاده کرد .

پمپ مگنتی ضد اسید
بیشتر بخوانید

دانستنی های مورد نیاز در مورد هیدرو سیکلون

همانطور که اشاره شد هیدروسیکلون ها  قادرند تا با فشار حداقل 3 بار ، ذرات معلق بزرگتر از 45 میکرون موجود در مایعات را حذف نمایند و از مخزن خارج کنند ولی باید این نکته را در نظر گرفت که هیدروسیکلون فقط در جداسازی ذرات معلق موجود در آب موثر می باشد و همانند سایر فیلتر ها تاثیری بر روی ذرات معلق موجود در آب نمی گذارند.

به طور واضح تر برای درک این مطلب اینگونه می توان مطرح کرد که این دستگاه کدورت آب را کاهش می دهد اما بر شوری آب تاثیری نمی گذارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =