پینچ ولو ( شیر گیوتینی )

پینچ ولو

پینچ ولو از جمله تجهیزات کنترلی می باشد که در صنایع مختلف با قرار گرفتن در مسیر خطوط انتقال به منظور قطع و وصل و تنظیم جریان در سیالات ساینده و خورنده،پودر ها،ذرات گرانول و … به کار برده می شود. این شیرها از جمله ساده ترین نوع ولو طراحی شده در صنایع می باشد که از آن ها در مواردی استفاده می شود که سیال سخت و دارای سایندگی و خورندگی باشد و استفاده از ولو های معمولی امکان پذیر نباشد. اجزای تشکیل دهنده در آن ها شامل سه بخش بدنه،غلاف و سیستم تحریک می باشد که از بین این اجزا به غیر از غلاف بقیه با سیال در تماس نمی باشند.

شیرهای پینچ ولو که بعنوان شیر گوه ای یا گیوتینی شناخته میشود توسط شرکت آراد پیشه شاره از سایز یک اینچ تا14اینچ ساخته میشود.پینچ ولو در صنعت فرآوری مواد معدنی و یا سایر صنایع که مواد دارای سایش میباشد کاربرد بسیار دارند. این شیرها استهلاک بسیار پایینی دارند و تعمیرات این شیرها نیز آسان میباشد.

این شرکت پینچ ولو از سایز یک اینچ تا 14 اینچ را به تولید انبوه رسانده ودر اختیار مشتریان وکارفرمایان صنایع مختلف میگذارد.

در سایزهای یک تا 6 اینچ بدنه بسته میباشند و همبدنه آلومینیوم وهم بدنه چدنی موجود میباشد. در سایزهای بزرگتر از شش اینچ بدنه باز نیز ساخته میشود.

این شرکت به تازگی شیر پینچ ولو با اسلیو GROOVE  را در سایز 10 و 12 اینچ برای اولین بار به تولید انبوه رسانده است که هم مقاومت به سایش بالایی دارد و همدر براربر پاره شدگی اسلیو و یا تغییر شکل در اثر فشار مقاوم میباشد و دارای گیربکس میباشند.

پینج ولو از جمله شیر های صنعتی می باشد که جهت قطع و وصل و تنظیم دوغاب های ساینده و خورنده و پودرها و … به کار برده می شوند و ساده ترین نوع شیر صنعتی به شمار می رود که تعمیر و نگهداری از آن به دلیل وجود لایه ی الاستومتری در داخل آن بسیار راحت می باشد.علاوه بر پینچ ولو شیر های صنعتی بسیاری وجود دارد که در مدل های مختلف دارای عملکرد های مختلف می باشند.به طور کلی بسیاری از قطعات تشکیل دهنده در همه ی شیرهای صنعتی  مشترک می باشد.پینچ ولو از سه قسمت تشکیل می شود که شامل بدنه ، غلاف و سیستم تحریک می باشد و از بین این اجزا فقط غلاف با سیال در تماس می باشد.

ساده ترین نوع شیر های صنعتی می باشد که طراحی و جنس  قطعات تشکیل دهنده آن قابلیت انتخاب توسط مشتری دارد.این محصول پر کاربرد دارای قابلیت خود پاک شوندگی می باشد که موجب آب بندی صد در صدی در آن ها می شود.از مهمترین خصوصیات پینچ ولو عبور جریان مستقیم و عدم وجود قطعات متحرک درونی در آن ها می باشد.در این شیر ها یک لایه پوشاننده از لاستیک وجود دارد که به عنوان بدنه شیر شناخته می شود و مکانیسم کششی دارد و تمامی قسمت های عملگر شیر در خارج از شیر واقع شده اند.بدنه پینچ ولو از قطعات و مواد یا مقاومت بسیار زیاد تولید می شوند که سبب می شوند تا کمترین آسیب به شیر برسد و کارکرد مناسبی داشته باشند.

حرکت پینچ ولو خطی می باشد و از یک تیوپ انعطاف پذیر تشکیل می شود که لوله ای پلاستیکی می باشد.طراحی ساده و قیمت مناسب این شیر سوزنی استفاده از آن را راحت تر کرده و در هر جایی که نیاز به قطع و وصل نمودن جریان و یا نگهداری در یک سیستم باشد به کار برده می شود.این محصول در سه نوع بدنه می تواند تولید شود که هر کدام برای مواردی به کار برده می شوند.لایه پلاستیکی داخل پینج ولو در انواع مدل ها با کیفیت های متفاوت تولید می شوند و موجب می شود تا از آن برای کاربرد های گوناگون استفاده نمود.نوع لاستیک به کار برده شده در آن تاثیر بسیار زیادی در طول عمر و ویژگی های ضد خوردگی آن ها دارد.

انواع بدنه پینچ ولو

پینچ ولو بدنه بسته :

طراحی خاص این نوع بدنه که از جنس چدن،فولاد های ساختمانی،فولاد های ضد زنگ،آلومنیوم و یا پلاستیک می باشد،مانع از فرسودگی غلاف می شود و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت می نماید و باعث افزایش ایمنی عملیات می شود تمامی این موارد باعث کاربرد زیاد این پینچ ولو با بدنه بسته می شود.

پینچ ولو بدنه باز :

پینچ ولو بدنه باز که جنس بدنه در آن ها از فولاد های ساختمانی و فولاد های ضد زنگ می باشد برای سیالات غیر مضر،فشار ها و دماهای پایین به کار برده می شوند.از قابلیت های آن ها تحمل ناهم مرکزی های اندک و جلوگیری از انتقال لرزش های سیستم می باشد.وزن کم و تعمیر راحت آن ها از مزیت این نوع شیر ها به شمار می رود.

پینج ولو پنوماتیک یا نیوماتیک :

این نوع از پینچ ولو برای قطع و وصل و کنترل سیالات ساینده،خورنده و سیالات حاوی الیاف مانند همچون پودرهای حاوی گلوله های گرانول و سیالات حاوی اجرام خارجی گزینه ی مناسبی می باشند.عملکرد پنوماتیک در آن ها موجب می شود تا عملیات باز و بسته شدن سریع تر از حالت معمول اتفاق بیافتد.قابلیت دسترسی به فشار های بالاتر و همچنین نصب انواع سوییچ های کنترلی و دیتالاگرها بر روی شیر به منظور کنترل دقیقتر بر روی خصوصیات سیال خروجی در آن ها وجود دارد.

نحوه ی کارد کرد pinch valve

پینچ ولو ساختار ساده ای دارد و کار کرد آن نیز بسیار ساده می باشد.غلاف لاستیکی موجود در آن،زمانی که ذرات جامد و رسوبات و … جداره غلاف را می پوشانند،در حین عملکردی رسوبات را از خود جدا می کند و آن ها را به سمت خروجی شیر هدایت می نماید.عملکرد این شیر به گونه ای می باشد که در آن دیافراگم قابل انعطاف به کمپرسور (همان قسمت فشار دهنده ) توسط میله ای که با دیافراگم به صورت یک پارچه می باشد متصل شده است و کمپرسور به وسیله ی ساقه ی شیر به بالا و پایین حرکت می کند.

در هنگام حرکت کمپرسور به سمت بالا،دیافراگم به بالا کشیده می شود و در صورتی که به پایین می رود دیافراگم نیز به پایین کشیده می شود و شکل انتهایی شیر را به خود می گیرد.به دلیل قابلیت خود پاک کنندگی در آن ها امکان آب بندی صد در صد فراهم می شود.پینچ ولو قابلیت کار برد در دمای 50- درجه سانتی گراد تا 160 در جه سانتی گراد را دارند و گستره آن ها سایز 50 الی 350 میلی متر می باشد و فشار وارد بر آن ها از 0 تا 16 اتمسفر می تواند باشد.

قطعات مشترک تشکیل دهنده ی شیرهای صنعتی و پینچ ولو

همانطور که گفتیم پینچ ولو و بسیاری از شیر های صنعتی در اجزا و قطعات تشکیل دهنده مشترک می باشند که شامل بدنه ، بونت ، تریم یا اجزای درونی ، اکتیوتر ، پکینگ می باشند.

بدنه پینچ ولو :

بدنه یا شل به دلیل این که پایه قسمت های دیگر می باشند ، مهمترین بخش شیر به شمار می روند وابتدایی ترین حدود برای تحمل فشار می باشد.این بخش نقش اتصال دهنده قسمت های پاپینگ را دارد و قابلیت اتصال به صورت دنده یا کمر جوش به بونت را دارند. اتصال دهنده بدنه شیر که شامل نوع ساکت ، لب جوش ، دنده ، فلنجدار می باشند جهت اتصال به خطوط لوله طراحی می شوند . به طور کلی بدنه شیر می تواند به صورت ریختگی یا فورج باشد و هر مدل می تواند برای مورد خاص طراحی و به کار برده شود.

تریم ولو :

به طور کلی به تمامی قسمت های قابل تعویض درونی پینچ ولو تریم ولو گفته می شود که به صورت عمده شامل دیسک،سیت،استیم می باشد.به طور معمول از نوع دیسک و سیت عملکرد شیر را مشخص می کنند.

دیسک :

سومین بخش مهم شیر دیسک می باشد که بعد از بدنه و بانت تحمل فشار جریان را دارد.این قطعه پینچ ولو اجازه باز و بسته شدن جریان را می دهد.از آن جایی که در زمان بسته بودن جریان کل فشار سیال بر روی دیسک تاثیر می گذارد به همین جهت این قسمت از اجزای تحمل فشار در شیر ها به شمار می رود.

سیت :

سیت که سیت رینگ نیز گفته می شود به منظور آب بندی و عدم نشتی در دیسک استفاده می شوند.شیر ها می توانند یک یا چند سیت داشته باشند.دیسک نیز دارای دو سیت می باشد و که مانع از نشتی جریان می شود.برای افزایش مقاومت سیت،سطح آن ها را بعد از جوشکاری با مواد مقاوم ماشینکاری می نمایند که این کار در زمان بسته بودن شیر به منظور آب بندی بسیار مهم می باشد.این قسمت به دلیل این که در بدنه قرار دارد به عنوان قسمت مجزا در جهت تحمل فشار به شمار نمی رود زیرا خود بدنه با توجه به ضخامت و نوع طراحی توان تحمل فشار را دارد.

استم شیر :

بخش مهمی است که به صورت فورج می باشد و با وصل شدن دنده ای به دیسک در باز و بسته شدن شیر مورد استفاده قرار می گیرد و برای جلوگیری از نشتی به صورت دقیق ماشینکاری می شوند.

پکینگ :

در آب بندی استم و بونت نیاز به گسکت از ضروریات می باشد و به آن پکینگ گفته می شود.

یوک :

این قسمت باعث اتصال بدنه یا بونت شیر با مکانیزم فعال می باشد . قسمت بالای آن نگهدارنده مهر یوک،مهر استم یا بوشینگ یوک می باشد و استم ولو از درون آن حرکت می کند.به طور معمول یوک در جهت وصل کردن گیربکس و اکتیوتر به حالت باز می باشد.یوک باید دارای مقاومت کافی ناشی از نیروهای خارجی باشد.

اکتیوتر :

در میان شیر های صنعتی شیرآلات دستی توسط دسته شیر باز و بسته می شوند که دسته به استم شیر یا مهره یوک وصل گردیده و به صورت دورانی امکان چرخش ایجاد می کنند.شیر های تک ضرب دارای دسته ی اهرمی شکل جهت باز و بسته شدن می باشند.

کاربرد پینچ ولو

کاربرد پینچ ولو بسیار گسترده می باشد و از آن در خطوط انتقال مواد غذایی،دارویی،شیمیایی،صنایع سیمانی،صنایع فولادی،صنایع معدنی  صنایع چوبی،نیرو گاه ها استفاده می شود همچنین از آن ها در سیستم های انتقال آب،سیستم های انتقال بخار،برای انتقال سیالات شیمیایی و خورنده،سیالات ساینده اسلاری،انتقال دوغاب،انتقال سیلیس و …. استفاده می شود.

به طور کلی این شیرها برای موارد زیر به کار برده می شوند.
– سیستم های کنترلی
– سیستم های توزین
– سیستم های اندازه گیری
– سیستم های حمل و نقل
– سیستم های خلا

مزایای پینچ ولو

خصوصیات مناسب و مزیت های فراوان پینچ ولو آن ها را از سایر ولو ها متمایز کرده و موجب بهبود کار در صنایع مختلف گردیده است.
– ساختار ساده و نگهداری آسان و کم هزینه
– سبک و قابلیت حمل راحت
– قابلیت خود پاک شوندگی
– مقاومت زیاد در برابر مواد ساینده و خورنده
– قیمت مناسب
– سهولت در عملیات
– قابلیت نصب عملگرهای مختلف بر روی آن ها
– تنوع زیاد و تولید در مدل و سایز های متفاوت

معایب پینچ ولو

پینچ ولو نیز همانند هر محصول دیگری دارای معایبی می باشد ولی معایب آن در مقابل مزایای آن بسیار اندک می باشد :
– داشتن محدودیت دمایی
– داشتن محدودیت فشار متوسط کاری

سوالات متداول پینچ ولو

کاربرد پینچ ولو چیست؟

پینچ ولو باز و بسته شدن جریان مایع را از طریق یک لوله بدون تماس بین مایع و خود شیر تسهیل می کنند. لوله بین یک میله ثابت و متحرک (عناصر پینچ) گیر می‌کند، چون این دو به هم بسته می‌شوند، لوله بسته می‌شود تا جریان قطع شود.

مزایای پینچ ولو چیست؟

 • نگهداری کم هزینه و آسان
 • وزن کم
 • بدون گرفتگی یا نقاط مرده
 • طراحی جمع و جور، ساده، قوی و مستقیم
 • زمان باز و بسته شدن بسیار سریع
 • مصرف هوای کمتر
 • تمیز کردن خود
 • مهر و موم دائمی با خاموشی محکم
 • حداقل تلاطم و اصطکاک
 • بدون قطعات مکانیکی و بدون نیاز به بلبرینگ، مهر و موم یا بسته بندی.
 • فقط یک قطعه قابل تعویض (آستین الاستومری)
 • هیچ محرک اضافی یا خاصی مورد نیاز نیست
 • ارزان با هزینه کل مالکیت بسیار خوب.

نام دیگر پینچ ولو چیست؟

شیرهای گیره ای که به عنوان شیرهای گیره نیز شناخته می شوند، برای کنترل یا قطع جریان از رسانه های ساینده، دانه ای، فیبری یا خورنده طراحی شده اند.

آیا پینچ ولو می تواند جریان را تنظیم کند؟

پینچ ولوها معمولاً برای شروع، تنظیم و توقف جریان محصول با استفاده از یک لوله یا آستین استفاده می شوند. پینچ ولوها به گونه ای طراحی شده اند که مزایای گسترده ای را ارائه می دهند. نگهداری کم، سبک وزن و مقاومت عالی در برابر مواد ساینده هستند.

نرخ جریان پینچ ولو چیست؟

شیرهپینچ معمولاً برای شروع، تنظیم و توقف جریان محصول با استفاده از یک لوله یا آستین استفاده می شوند. پینچ ولوها به گونه ای طراحی شده اند که مزایای گسترده ای را ارائه می دهند. نگهداری کم، سبک وزن و مقاومت عالی در برابر مواد ساینده هستند.

پینچ ولو خطی است یا دوار؟

پینچ ولوها، ساده‌ترین طراحی شیر، شامل هر شیری با بدنه الاستومری انعطاف‌پذیر است که می‌توان آن را با استفاده از مکانیزم یا فشار سیال نزدیک کرد تا جریان قطع شود. پینچ ولوها شیرهای های حرکت خطی هستند که می توانند برای راه اندازی، توقف و شیر گاز رسانه ها از طریق یک سیستم استفاده شوند.

حداکثر فشار پینچ ولو چقدر است؟

بین 3 تا 40 بار

حداکثر فشار کاری پینچ ولو دستی و کنترلی بستگی به نوع و اندازه اسمی دارد و بین 3 تا 40 بار است.

چگونه پینچ ولو را تست می کنید؟

صفحه آزمایشی گیره روی فلنج شیر و شیر دریچه باز. فشار تست را به آرامی اعمال کنید تا زمانی که محیط آزمایش از شیر دریچه خارج شود. شیر هواکش را ببندید و فشار تست را با 1.5 برابر درجه شیر در طول مدت اعمال اعمال کنید. اتصالات بدنه و بدنه را از نظر نشتی بررسی کنید.

مشکلات پینچ ولوها چیست؟

یک مشکل رایج در شیرهای پینچ، فرو ریختن یا تغییر شکل آستین لاستیکی است که باعث می شود دریچه کاملا باز نشود. بسته به کیفیت ساینده کاربرد، این می تواند باعث سایش بیش از حد روی آستین شود. در 95% مواقع این مشکل به این دلیل ایجاد می شود که از شیرهای Pinch Valves به درستی استفاده نمی شود.

پینچ ولوها چقدر قابل اعتماد است؟

ثابت شده است که شیرهای پینچ عملکرد بهتری دارند و بر سایر انواع شیرها مانند شیرهای توپی، شیرهای پروانه ای و شیرهای دیافراگمی برتری دارند. قابلیت اطمینان و کیفیت بالاتر Pinch Valve استثنایی است، به طوری که بسیاری از کاربران شیر، Pinch Valve را یک مزیت بزرگ برای سیستم خود می دانند.

انواع مختلف پینچ ولوها کدام ها هستند؟

پینچ ولو از یک لوله انعطاف پذیر معمولاً با قطر داخلی مشابه لوله استفاده می کند که می تواند با یک مکانیسم خارجی که کاملاً از رسانه پمپ شده جدا شده است، فشرده شود یا “خنک شود”. پینچ ولوها در دو روش اصلی فعال سازی موجود هستند: پنوماتیک و مکانیکی (دستی).

پینچ ولو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

پینچ ولوها (که معمولاً به آنها دریچه های فشاری، دریچه های مثانه، دریچه های شلنگ لاستیکی، دریچه های نرم نشسته، دریچه های شلنگی یا دریچه های خاموش نیز گفته می شود) تنها از 3 جزء تشکیل شده اند. اینها شامل محفظه یا بدنه، اتصالات انتهایی و یک آستین لاستیکی است که داخل آن قرار می گیرد

اندازه پینچ ولو چقدر است؟

محدوده: فلنج شیر پینچ را می توان مطابق با ابعاد BS، DIN، ASA و IS عرضه کرد. محدوده برای شیر از 15 میلی متر تا 300 میلی متر است.

راهنمای کامل پمپ های اسلاری (دوغاب)
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 10 =