در یک پمپ چیست؟ طرح ها و قطعات پمپ دوغاب گریز از مرکز

در یک پمپ چیست؟

آیا با یک پمپ کم کار سر و کار دارید؟ آیا در تلاش هستید که تصمیم بگیرید کدام پمپ دوغاب گریز از مرکز به بهترین وجه نیازهای تاسیسات در حال رشد شما را برآورده می کند؟ وقتی زمان تعویض قطعات یا انتخاب پمپ جدید فرا می رسد، مدیران عملیات انتخاب های زیادی دارند – و آنها بسیار فراتر از گزینه های طراحی اولیه افقی، عمودی و شناور هستند. در حالی که این سه به خودی خود توضیحی هستند، گزینه های زیادی در اجزای آنها وجود دارد، بنابراین شناخت پمپ های اسلاری خود و انتخاب بهترین گزینه ها برای عملکرد شما ضروری است.

اجزای اصلی پمپ دوغاب

با شش جزء اصلی پمپ دوغاب و گزینه های متعدد درون آنها، مهم است که بدانید چگونه اهداف هر کدام را شناسایی و درک کنید. پروانه، پوسته و لاینر مکش اجزای کلیدی برای عمر سایش در انتهای مرطوب هستند زیرا عملکرد پمپ را تعیین می کنند. قسمت های باقی مانده آنها را در بر می گیرد. در اینجا خلاصه ای از اجزا و گزینه های پمپ دوغاب آورده شده است:

 1. پروانه – در اطراف محور پمپ، پروانه به دوغاب در حال حرکت انرژی می دهد.
 • بسته – برای کسانی که به دنبال کارایی بالا هستند، پروانه های بسته بهترین هستند.
 • باز – در حالی که کارایی کمی کمتر دارد، پروانه های باز برای دوغاب حاوی ترکیبی از مایعات، جامدات و گازها به خوبی کار می کنند.

اجزای اصلی پمپ دوغاب

 1. پوسته – کارآمدترین طراحی امروزی، پوسته پمپ به شکل صدف دریایی ناتیلوس است و پروانه را احاطه کرده است. وظیفه آن گرفتن جریان از پروانه و هدایت دوغاب به داخل تخلیه پمپ است. در حین انجام این کار، سرعت جریان دوغاب را نیز کاهش می دهد و فشار آن را افزایش می دهد و انرژی جنبشی را به انرژی فشار تبدیل می کند.
 • جامد – در اکثر پمپ ها، پوسته یک قطعه جامد است که هزینه ساخت آن کمتر است و هزینه های تعمیر و نگهداری معمول را کاهش می دهد.
 • تقسیم – پوسته های تقسیم شده تقسیم می شوند تا دارندگان و اپراتورهای پمپ با روکش لاستیکی بتوانند قطعات را راحت تر تعویض کنند.
 1. درایو – درایو میزان و نرخ انرژی در حال حرکت در پمپ را کنترل می کند.
 • تسمه – درایوهای تسمه به دارندگان و اپراتورهای پمپ اجازه می دهد تا سرعت درایو را تغییر دهند و در پمپ های عمودی و افقی استفاده می شوند.
 • گیربکس – درایو گیربکس برای موتورهای افقی بزرگ و پمپ هایی که 300 اسب بخار یا بالاتر کار می کنند، بهترین است.
 • مستقیم – برای استفاده در پمپ های افقی و عمودی، یک درایو مستقیم موتور پمپ را مستقیماً به شفت متصل می کند. این نوع درایو برای پایه های پمپ فشرده ایده آل است و معمولاً با سرعت موتورهای دو، چهار یا شش قطبی استفاده می شود.
 1. صفحه مکش یا آستر – این قسمت پمپ بیشترین سایش را به خصوص در بینی یا صورت خود دارد.
 2. مهر و موم شفت – شفت که گشتاور درایو را به پروانه منتقل می کند، قسمت های دوار و غیر چرخنده را جدا نگه می دارد و شامل سه گزینه طراحی است.
 • جعبه چاشنی – به عنوان یک استاندارد صنعتی و رایج ترین طرح مهر و موم شفت، جعبه پرکن از حلقه و بسته بندی فانوس استفاده می کند.
 • مهر و موم مکانیکی – این نوع مهر و موم شفت برای جلوگیری از نشت و آلودگی در عملیات های فاقد آب غده استفاده می شود.
 • خروجی – علاوه بر پروانه اولیه، یک اکسپلر یک پروانه ثانویه است که پشت پروانه اصلی قرار می گیرد. اکسپلرها می توانند جایگزین های مقرون به صرفه تری برای آب بندی های مکانیکی باشند و زمانی استفاده می شوند که مهر و موم های مکانیکی گزینه های معقولی نیستند.
 1. مجموعه بلبرینگ – با کمک گریس یا روغن، یاتاقان ها ضربه گیرهایی هستند که محور را پشتیبانی می کنند.
6 علت اصلی مشکلات پمپ اسلاری
بیشتر بخوانید

با درک پمپ های موجود در تاسیسات خود و قطعات آنها، با عملکرد داخلی آنها آشنا خواهید شد. همچنین بهتر می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی به تعمیر و نگهداری نیاز دارند – قبل از اینکه سایش باعث مشکلاتی شود. علاوه بر انتخاب بهترین قطعات برای عمر طولانی سایش و کاهش تعمیر و نگهداری، کمتر احتمال دارد که قطعه جایگزین اشتباهی را سفارش دهید و خاموشی را تمدید کنید.

منبع : giw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 14 =